CZAS ZDROWIENIA,  OBECNOŚĆ

Joga Nidra dla Ciebie

Joga nidra czyli joga psychicznego snu (nidra w sanskrycie oznacza sen) , to głęboka forma relaksacji. Rozluźniamy ciało, uwalniamy umysł od stresu i udajemy się w podróż do samego siebie…

Joga Nidra, nazywana powszechnie jogą relaksacyjną, jest praktyką wywodzącą się z linii Satyananda Yoga (Bihar School), choć jej fundamenty pochodzą z jogi klasycznej. Jest to to technika medytacji na poziomie pratyahary, a zatem medytacji uważnościowej, piątego stopnia raja jogi według Jogasutr Patańdźalego (klasycznego traktatu o jodze)

Joga snu pozwala uspokoić nasz rozbiegany umysł, zrelaksować ciało, umysł, wrócić do samego siebie oraz skontaktować się ze swą podświadomością uwaniać i oczyszczać ją.

Joga Nidra Swamiego Satyanandy

Swami Satyananda Saraswati opracował technikę Jogi Nidry sięgając przy tym do bogactwa praktyk tantrycznych (m.in. nyasa – oczyszczenie punktu ciała poprzez umiejscowienie w nim mantry). Opis drogi, jaką przebył Satyananda, by stworzyć ten system, znaleźć można w jego książce Yoga Nidra. Do skodyfikowania Jogi Nidry zainspirowało go odkrycie, że podczas snu jego podświadomość rejestrowała słyszane przez sen mantry. Dziś Jogę Nidrę możemy więc stosować m.in. do nauki, np. języków obcych. Dzieje się tak dlatego, że umysł, zawieszony pomiędzy świadomością a podświadomością, docierając do zasobów nieświadomości, jest chłonny i rozluźniony, ciało zaś jest spokojnei pozbawione napięcia.

Joga Nidra – technika pratyahary

jest to techniką kierowania zmysłami, oddzielenia umysłu i ciała od tego, co na zewnątrz. Joga Nidra to zatem pierwszy stopień procesu medytacji, podczas którego umysł niejako przebywa między śnieniem a przytomnością. Przygotowuje ona ciało i umysł do głębszych praktyk pratyahary. Joga Nidra praktykowana regularnie pozwala na doświadczenie procesów koncentracji i medytacji.

Praktykujący Jogę Nidrę wygląda, jakby był pogrążony we śnie. Jogę Nidrę praktykujemy w savasanie (śawa-asanie) – pozycji, która z pozoru może wydać się banalnie prosta – wystarczy tylko leżeć. Tymczasem jest ona bardzo zaawansowana, ponieważ:

  • na poziomie fizycznym wymaga pełnego rozluźnienia każdej części ciała, porzucenia kontroli ciała, oddania się grawitacji
  • jest pozycją, podczas której przechodzimy z planu fizycznego w plan mentalny
  • przenosi nas do jagrat – stanu czuwania, następnie do umiejętności opanowania zapadania w sen, śnienia głębokiego, przechodzenia w sen świadomy, aż do poziomu Jogi Nidry
  • jest tu pozycją medytacji uważności (poziom pratyahary).

Jak się przygotować do jogi nidry?

Sesja jogi nidry czyli prowadzonej relaksacji odbywa się zazwyczaj w pozycji leżącej. W wersji domowej, możesz położyć się na łóżku lub przygotować matę do jogi. Warto pamiętać o okryciu ciała ciepłym kocem. Choć z początu może Ci się wydawać, że jest ciepło, leżąc dłuższy czas – ciało ochładza się, warto więc zadbać o swój komfort.

Pamiętaj o tym, by zadbać o spokój i ciszę w czasie planowanej relaksacji. Wycisz telefon, poproś domowników, by nie przeszkadzali Ci w tym czasie.

Jak przebiega sesja jogi nidry?

Joga nidra składa się z dwóch głównych części. Podczas wprowadzenia świadomie rozluźniamy nasze ciało podążając za wskazówkami prowadzącego (skanowanie ciała) i tym samym zaczynamy skupiać się na swych odczuciach, przerywając “gadaninę” naszego umysłu.

Druga część to prowadzona medytacja. Tematyka może być naprawdę różna. Przeważnie jest to podróż w spokojne, kojące miejsce, przypomnienie swych marzeń, uwolnienie np. balastu przeszłości.

odpocznij ta praktyka jest składową pakietu sava asana wraz z autorskim masażem oferowanym przeze mnie zapraszam Adi Shakti Kaur